10 změn, které přináší nový stavební zákon

10 Změn, které přináší nový stavební zákon

Datum účinnosti a posunutí: Nový stavební zákon (NSZ) měl původně přinést významné změny, ale jeho účinnost byla odložena na 1. ledna 2024 pro vyhrazené stavby a na 1. července 2024 pro všechny ostatní.

Zrušení státních stavebních úřadů: Jednou z hlavních změn je zrušení plánovaných státních stavebních úřadů. Místo toho budou povolení vydávat obecní a krajské stavební úřady. Výjimkou bude Dopravní a energetický stavební úřad, který bude řešit například dálnice nebo jaderné stavby.

Jednodušší a rychlejší řízení: Zákon měl původně zjednodušit proces povolování staveb pomocí jednotného řízení. Tento princip „jeden úřad – jedno řízení – jedno razítko“ však nebyl plně realizován. Zůstává pouze jedno základní řízení o povolení stavby s možností zrychleného řízení v jednodušších případech.

Jednotné environmentální stanovisko (JES): Novela zavádí JES, které nahradí více závazných stanovisek z oblasti životního prostředí. JES však neplatí pro všechny případy a některé specifické situace budou vyžadovat samostatná stanoviska.

Koordinovaná stanoviska a vyjádření: Pokud bude potřeba více stanovisek od jednoho úřadu, vydá se jediné koordinované stanovisko. To by mělo přispět k lepší koordinaci zájmů, i když to zcela neřeší roztříštěnost původního systému.

Společné jednání: Novela umožňuje společné jednání mezi stavebním úřadem a dalšími dotčenými orgány, což by mělo urychlit proces povolování staveb a snížit počet případů, kdy se stanoviska musí řešit u nadřízených orgánů.

Účast ekologických spolků: Ekologické spolky budou mít možnost se účastnit řízení o povolení záměrů, které zahrnují kácení stromů nebo výjimky pro zvláště chráněné druhy.

Přísnější podmínky pro dodatečné povolování „černých“ staveb: Novela zpřísňuje podmínky pro dodatečné povolování staveb postavených bez povolení. Tyto stavby bude možné legalizovat pouze při splnění určitých podmínek, jako je například souhlas sousedů nebo zaplacení pokuty.

Změny v územním plánování: Územně plánovací dokumentace bude muset být vyhotovena v elektronické verzi a ve stejném formátu. To by mělo usnadnit proces územního plánování, ale může to přinést problémy obcím, které budou muset své plány převést do nové grafické formy.

Plánovací smlouvy: Zákon podrobně upravuje plánovací smlouvy mezi obcemi a investory. Tyto smlouvy zajistí větší právní jistotu a umožní například dohodu o výstavbě veřejné infrastruktury.

Změna definice obytné místnosti: Nově nebude nutné zajistit přímé denní osvětlení obytných místností. Posuzování osvětlení bude probíhat podle prováděcích předpisů, které mohou lépe reagovat na individuální situace.

Tyto změny mají za cíl zjednodušit a zefektivnit proces povolování staveb, ačkoliv některé aspekty původní koncepce byly novelou oslabeny.